Τίτλοι Ειδήσεων

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΤΟ Κ.Α.Π.Η. ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ PDF Εκτύπωση E-mail
Τετάρτη, 10 Μάρτιος 2010 08:46

alt Με κατάμεστη την αίθουσα γιορτάστηκε τη Δευτέρα 8-3-2010 η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας στο Κ.Α.Π.Η. Αγίων θεοδώρων.
Στην εκδήλωση παρευρέθησαν ο Δήμαρχος κ. Σοφίας Γιώργος, ο Αντιδήμαρχος και Πρόεδρος του Δ.Σ. του Κ.Α.Π.Η. κ. Νικολάου Σωτήρης, η Αντιπρόεδρος του Δ.Σ. του Κ.Α.Π.Η. κ. Καρβέλη Ελένη, ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου κ. Πέτρου Παναγιώτης, η Δημοτική Σύμβουλος και Μέλος του Δ.Σ. του Κ.Α.Π.Η κ. Παπαθεοδώρου Βούλα κ.ά.

Το ενδιαφέρον και καινοτόμο σ’ αυτή την συνάθροιση ήταν πως η αίθουσα ξεχείλιζε πραγματικά από την παρουσία και των ανδρών- μελών του Κ.Α.Π.Η. Κάτι πρέπει να μας διδάξει αυτό…
Για το γυναικείο κίνημα και τους αγώνες των γυναικών από την 8η του Μάρτη του 1857 (ημέρα ορόσημο στην ιστορία των αγώνων των γυναικών, όπου οι οι ράφτρες και υφάντρες της Νέας Υόρκης κατέβηκαν στους δρόμους απαιτώντας μείωση του εξουθενωτικού ωραρίου εργασίας και ίσα μεροκάματα με τους άντρες) έως και σήμερα, μίλησε η κ. Πιπή Ευδοκία , Διευθύντρια του 2ου Δημοτικού Σχολείου. Κύρια αναφορά έγινε στις μεγάλες Ελληνίδες πρωτοπόρες του Γυναικείου Κινήματος Καλλιρρόη Παρέν, Αύρα Θεοδωροπούλου, Μαρία Σβώλου, Λιλή Ιακωβίδη, Αλεξάνδρα Γραικιώτου και Ρόζα Ιμβριώτη. Τονίστηκε επίσης η μεγάλη συμβολή της γυναίκας στην οικογένεια, το βασικό κύτταρο της ελληνικής κοινωνίας, στον πολιτισμό και την παραγωγή. Η ανάδειξη του ρόλου της στο κοινωνικό γίγνεσθαι σημαίνει ισοτιμία, ισότητα, συμπληρωματικότητα, αλληλοσεβασμό, ίσες ευκαιρίες και ίσα δικαιώματα με τον άντρα. Σημαίνει ελεύθερη έκφραση της δημιουργικότητάς της με σκοπό την ατομική της αυτοπραγμάτωση προς όφελος της κοινωνίας και των δημοκρατικών θεσμών. Επιχειρώντας έναν καταιγισμό από λέξεις ελληνικές, γένους θηλυκού που προσιδιάζουν στη φύση της γυναίκας είπε: Χαρά, Ελευθερία, Πίστη, Ομορφιά, Σοφία, Καλοσύνη, Τιμή, Αξία, Αρετή, Ειρήνη, Ανδρεία, Εγκαρτέρηση, Θυσία, με κορύφωση την Αγάπη, την Ευγένεια, την Προσφορά, την Αυταπάρνηση…
Ακολούθησε απαγγελία του ποιήματος της Αγγελικής Συρρή-Στεφανίδου
« Είμαι η γυναίκα», από την κ. Μαρία Παπανίκου. Να ένα μικρό απόσπασμα:

«Έχω κουράγιο. Στέκομαι  γερά . Αντέχω.
Μ' έπλασε η φύση κα με προίκισε γενναία
τη δύναμη, την αντοχή και τη δημιουργία.
Έχω κουράγιο. Στέκομαι γερά. Αντέχω.
Και τρυφερ' είμαι και σκληρή, χρήσιμη μα ...κι ωραία.
Ξέρω να ονειρεύομαι μα, πάντα βρίσκω την ουσία.
Και πάντα δίνω. Δίνω κι αγαπώ.
Δίνω ζωή, δίνω κουράγιο, ομορφάδα.
Και δίνω, δίνω, δίνω κι αγαπώ
και της αγάπης είμαι άκαφτη λαμπάδα.
Είμαι η ζωή, είμαι η αγάπη, είμαι η Γυναίκα!»